رفتن به مطلب

پست های پیشنهاد شده

سلام سلام ^____^

خوشحالم که تو ترم دوم میبینمتون ^__^

امیدوارم که همتون این ترم رو هم بتونید به خوبی از سر بگذرونید و به ترم بعدی بروید و موجب افتخار هاگوارتز بشوید و در کنار هاگوارتز در جامعه ی ماگلی هم موفق باشید ^_^

*برنامه ی درسی*

برنامه ی این ترم اینه که این جلسه بهتون یاد میدم چطوری میشه ماده ی موثره ی یک گیاه رو استخراج کنیم و جلسه های بعد در مورد روش ترکیب مواد و نتیجه ترکیب هر ماده و در آخر روش ساخت معجون حرف میزنیم. خواهشا سر همه ی کلاسا حاضر باشید و سعی کنید فعال باشید وگرنه مجبورم سوئیچ تریلی الناز رو قرض بگیرم و شما رو هم جوار روح الیسا بکنم. :Whistling-Small:

خب درس این جلسه در رابطه با فراوری ماده ی موثره گیاهی است !

قبل از اسانس گیری مرحله ای داریم به اسم خشک کردن که لازم و ضروریه چون ماندگاریش بیشتر و بیشتر میشه . بیشتر فعالیت های شیمیای در محیط آبی رخ میده پس هر چند آب کمتر باشه فعالیت هم کمتر و در نتیجه ماندگاری بالاتر میره .

چند نکته ی مهم در مورد خشک کردن گیاهان وجود داره :

☜ عدم تغییر در میزان ماده ی موثره گیاه

☜ عدم تغییر رنگ ، بو و طعم گیاه

نکته : تمامی اندام های حاوی مواد موثره باید در سایه خشک شوند .

خب خشک کردن به شکل سنتی وقت گیره برای همین جادوگران وردی اختراع کردن که بتونن راحت و بدون دردسر این کارو انجام بدن ، البته ما همیشه میتونیم از روش های سنتی استفاده کنیم . وردی که برای خشک کردن استفاده میشه احتیاج به ظرافت خاصی داره دستمون رو به حالت 180 درجه رو به گیاه میگیریم و یک دور خلاف جهت عقربه های ساعت میچرخونیم و میگیم :

Drycum exsiccatum

حالا میرسیم به مبحث اصلی یعنی اسانس گیری یا عصاره گیری یا عرق گیری یا همون استخراج مواد موثره ...

روش های اسانس گیری :

☜روش تقطیر با آب

☜ روش تقطیر با بخار

☜ روش تقطیر با بخار و آب

witch_stirring_pot_754593.jpg

روش های دیگه ای که استفاده میشه :

☜ روش فشار و تیغ زدن : قسمتی از گیاه که داری مواد موثره است با چاقو یا وسیله ای پهن فشار میدیم تا اسانس یا عصاره ی اون خارج بشه .

☜ دم کردن : گیاه رو داخل پاتیلی که آب جوش داره میریزیم و صبر میکنیم تا مواد موثره خارج شده و سپس از صافی ردش میکنیم .

☜ هضم کردن : از بعضی از حلالا استفاده میکنیم تا گیاه رو هضم کنه و مواد موثره خارج بشه .

☜ جوشاندن : گیاه رو آب داخل پاتیل میجوشانیم و عصاره خارج میشود .

☜ اولتراسونیک : ورد مخصوصی داره که به امواجش با گیاه برخورد میکنه و باعث متلاشی شدن سلول ها شده و مواد موثره استخراج میشود که این ورد رو در جلسه های بعد و ترم های بعد آموزش میبینید .

☜ و ....

روش های زیاد دیگه ای وجود داره ولی همین مقدار فعلا برای شما کافیه و میتونید با همین روش ها میتونید بهترین معجون ها رو درست کنید.

و اما بخش دوست داشتنی تکلیف ^___^

:P یک گیاه جادویی انتخاب کنید و با توجه به خلاقیت و قوه ی تخیلتون یک روش خشک کردن و یک روش اسانس گیری به طنز بگید.

مثال : براى خشك كردن مهر گياه بايد بهش آبنبات چوبى بديم و بعدشم بذاريمش سونا :D

• Like 1
  • Thanks 3
  • Confused 1

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

- علی واقعا، چرا به این فکر افتادی که این گیاه رو برداریم بیاریم امارت تو؟ کل بدنم زخم شد! آخ! دوباره بهم تیغ زد! (رامتین)

- ساکت شو! پروفسور دایانا گفته یه گیاه برداریم بیاریم روش تست های ژنتیکی انجام بدیم!

- آخه لعنتی! 1 دونه گیاه نه صد تا ریشه داتوره! الان این تیغ تیغو های مزخرف رو من کجا بزارم! عین مور و ملخ هم دارن زیاد میشن!

- هممم! طبق کتاب ورد های جادویی! اینسندیو!

- آخ دستم سوخت! چرا نمیگی میخوای گیاه رو بسوزونی؟ دستم روش بود!!!

- هممم باشه بابا نمیخواد اصن کمک کنی، بیا این سنگ رو بگیر و پرتال لندن رو فعال کن و برو دخمه

(سنگ را به دستان رامتین میدهد) اونشب شب بارونی و بدی بود! و حتی بالا رفتن از قصر برای کندن داتوره ها سخت بود! توی رومانی این گیاه مثل خره فقط و فقط روی قصر درمیومد!!!

از ساعت 9 صبح تا 12 داشتیم 100 تا ریشه رو میکندیم و میاوردیم خونه که آماده شون کنیم برای معجون ضد سم!!

دستکش هام رو دوباره به دستم کردم و دو سه تا از اون داتوره هارو ریختم روی میز!!

کل شب رو هم داشتم روی داتوره ها کار میکردم!

و بعد از مدتی به این پی بردم که!!!!

برای اسانس گیری از این گیاه باید اونو در زاویه سی درجه و فاصله 5 متری توسط یه کمان صلیبی شلیک کرد و وقتی به دیواره چوبی رسید اون رو با اینسندیو سوزوند! (نباید به دیوار برسه!)

اونوقت تاثیر فشار و خرد شدن ماده و آتش باعث میشه عصاره این گیاه کامل از توی گیاه خارج بشه! و با زاویه منحنی ابتدای 60 و انتهای 75 داخل شیشه ریخته بشه!

Untitled-1.png

لینک به ارسال

سلام...

مالی یک گیاه قدرتمند است که می تواند برای خنثی سازی و مقابله با افسون ها، خورده شود. "مالی" گیاهی با ساقه سیاه رنگ و گل های سفید است. 

این گیاه رو اول با ورد 

Drycum exsiccatum

خشک میکنیم و با لگد تا میتونیم لهش میکنیم تا چیزش دراد چیز این چیه اسمش یادم رفت...😕🎈

آها عصارش 😕🎈

بعد میتونیم استفادش کنیم دیه فقط گفته باشم یه نمه تلخه😕🎈

لینک به ارسال

گیاه الوئه ورای جادویی

5a7c7463326ed_.png.abdb825f74230c641647c8216f3a8f32.png

برای خشک کردنش دستت رو زخمی میکنی  و میزاری خون بیاد بعد این گیاه از ترس خشک میشه(البته چون با ترس خشک شده یه ذره ضرر داره)و بعد باید توی اب الوئه ورا بزاریش (یک ماه باید بمونه)و بعد فشارش بده تا اسانس گیری انجام شه

لینک به ارسال

خب خب خب

گیاه منم مهر گیاه من برا گرفتن اسانس مهرگیاه و واسه اینکه خشک شه اول گولش میزنی میبریش آفتاب بگیره:]

بعد بهش آب و آب شنگولی میدی تا مست شهرستان

بعد اون میبریش دستشویی تا ادرار کنه:|

و اینجوری اسانسش به دست میاد و به خاطر وجود الکل توش ماندگار ترم هست

لینک به ارسال

خب گیاهی که انتخاب کردم گیاه دیتاییه
برنامه ی من برای خشک کردن این گیاه ازین قراره که یه ورد میخونم که با کمک ریشه هاش شروع کنه به رقصیدن درواقع تنها راهش همینه.
این گیاه اینقدر میرقصه که خشک میشه بعدشم میتونیم برای گرفتن عصارش توی هونگ بکوبیمش ^_^ نکته اینجاست که وقتی گیاهو دارین توی هونگ میکوبین گریه میکنه و اشکش عصارشه در واقع چیزی که ما میخواییم! 
البته که هروقت اومدم عصارشو بگیرم خودم شیش برابر گیاه گریه کردم:|

لینک به ارسال

ریلی؟ :// 

خب چمیدونم چه تکلیفیه آخه. 

کرفتو میاری و اول موهاشو میکنی و بعد میزاریش تو استخر که حسابی آب جذب کنی بعد اسانسشو با حوله میگیری :|

برا خشک کردنشم میزاریش جلو آفتاب ولی بهش کرم ضد آفتاب میدی که پوستش خراب نشه :///// لوس و بی خلاقیت ام خودتی تازه :/ 

لینک به ارسال

هِلو پروفسور^_^

سر کلاس معجون سازی نشیته بودم که پروفسور با یه گونی:/ گیاه گیلیوید وارد کلاس شد و گونی رو روی میزش خالی کرد.
به بچه ها گفت که چند شاخه ای برداریم و کار عصاره گیری رو شروع کنیم.
بعد شروع کرد به توضیح دادن گیاه...
اون طوری که من فهمیدم گیلیوید گیاه جادویی بومی مدیترانه ای بود!
خوب ^-^
جوابو پیدا کردم...
گیلیوید ها رو ریختم توی قابلمه و توی هرکدوم یه قاشق مرباخوری نمک و فلفل ریختم. روغن ریختم و گذاشتم طلایی شه. عصاره شم با چوبدستیم از روغنا جدا کردم *-*
برای خشک کردنش هم مثل ته چین برعکسش کردم:-” عین همون ته چین طرد شد:-”””

لینک به ارسال

درود بر لوپین عزیز.من راتین جادو اموز ترم دوم از گریفندورم.باید بگم که یک چیزی که بهش توجه نکردین و قبل از خشک کردنه زمان کندن یا برداشتن گیاه مورد نظر که من اول به اون اشاره میکنم. در بهار و یا در تابستان، موقع گلدهی، به برگ­ها و قسمت­های سبزی که در حال رشد هستند توجه کنید. گل­ها و غنچه ­هایی که در حال باز شدن هستند، معمولا در فصل بهار، پوست و ساقه­ های آنها پوشیده از کرک است. میوه ­ها و هسته ­های آنها باید کاملا رسیده باشند.این زمان برچیدن گیاه اما مورد دیگه باید بگم چیدن گیاه در روز های افتابی و زمانی که شبنم روی گیاه بهترین زمان هستش. در مرحله بعد برای خشک کردن گیاه باید برای حفظ عصاره و عطر گیاهان، خشک­سازی نباید در درجه حرارت زیاد انجام شود، چون درجه حرارت پایین، تغییرات احتمالی را در گیاه کاهش می­دهد و رنگ وعطر آن را ثابت نگه می­دارد.تا اینجا فقط توضیح بود وحالا میرسیم به روز  کلاس.

بعد از کلاس پیشگویی رسیدم به کلاس معجون.خدایا خودت کمک کن که این کلاسش مثل کلاس دفاعش نباشه که خدارو شکر نبود.داشتم به اینکه چه گیاهی رو انتخاب کنم فکر میکردم که نسترن رو دیدم مریض شده و داره یه چیزی میخوره وقتی ازش پرسیدم گفت این دارو رو سجاد داده تا نفسم باز بشه.وقتی دارو رو بو کردم فهمیدم اویشن داخلشه .اره خودشه اویشن.خب گیاه مورد نظر اویشن و باید فکر کنم اویشن رو چه طور خشکش کنم.بزار ببینم اویشن خنک و تند هستش و من باید زد اینا استفاده کنم.خب فهمیدم اگر باد گرم به این اویشن خانوم بخوره تا خشک بشه.بزار ببینم اگه از اجاق استفاده کنم خب میسوزه اگه بزارم جلو خورشید زمستونی که اخم نمیگه این خانومه.ای بابا چیکار کنم.داشتم با خودم فکر میکردم که سودی رو دیدم داشت دستاش رو گرم میکرد اونم با ها کردن. ایول خودشه . سریع رفتم به خوابگاه شروع کردم به ها کردن و فوت کردن به گیاه ها دوساعتی بود داشتم که داشتم این کتر رو میکردم.اخ فکم داشت نابود میشد .ای دایناسورت چپه بشه.ای گوشات دراز بشه  مثل دایناسورت.ای از امبریج بد اخلاق تر بشی این چه تکلیفیه به من دادی.داشتم فکر میکردم یه کار دیگه بکنم که خوابم برد.صبح که بیدار شدم دیدم اویشنا خشک شدن. یعنی چی .چرا اینطور شده خدای من.وقتی عوامل خارجی رو برسی کردم فهمیدم با ها کرد های من خشک نشده بلکه به خاطر مجاورت با گل خطمی که طبع گرم کننده خیلی زیادی داره خشک شده خب خداروشکر وگرنه نمیدونستم تا کی باید ها کنم.
بعدش میرسیم به اسانس گیری خب مدیر جان این خشک شده آب نداره که بخوام ابش رو بگیرم واییب بوش خیلی تند شده کل اتاق رو گرفتهههههه. 
خب وقتی یه چیزی رو که میخوای ابش رو بگیری باید فاشرش بدی پس حتما این رو باید فشار بدم.شروع کردم به فشار دادنش با یه سینی اما نه این هیچیش نشده که.فقط خورد شد.فایده نداره.کذاشتمش رو تخت و تا صبح روش خوابیدم.وقتی بیدار سدم با خوش حالی رفتم سر وقتش دیدم ای بابا نه تنها خوب نشده تازه همش چسبیده به تشکمممممم.ای خدایاااا.فایده نداره باید برم بپرسم اونم از جایی که لو نرم.پس پیش به سوی دنیای ماگلیییییی.خب فهمیدم برای اینکه اسانس گیری کنیم یکی از راه ها تیغ زدنه اما من که انواع اسیب های جسمی رو به ای اویشن زدم فایده نداره.پس بریم سراغ فشار قبر روحی .از اونجایی که رشتم شیمی تو کار جداسازی استاد شدم.پس اول با یه پوسته نیمه تراوا که از پوست هویج استفاده میکنم بعدش اویشن رو با اب اینقدر هم میزنم تا یکنواخت بشه بعد از اون اگر با فشار این محلول اب اویشن رو عبور بدیم خروجی ما میشه اب خالص و چیزی که باقی میمونه میشه اسانس  اویشن.باید بگم که به این کار من جداسازی روغنی میگن.درضمن پوست هویج باید به صورت چند لایه درستش کنیم تا اسانس ما رقیق تر بشه.
پایان راتین

لینک به ارسال